OKNA I DRZWI » Poradniki » Jak wybrać okno energooszczędne?
Jak wybrać okno energooszczędne?

 
Jak wybrać okno energooszczędne?

Nowoczesna technika stosowana w stolarce okienno-drzwiowej dostarcza klientom wielu produktów i rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii. Priorytetem są wysokiej jakości okna zapewniające wyjątkowy komfort cieplny w domu a tym samym wpływające na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Istotę stanowi zastosowanie okien energooszczędnych. Kryterium energooszczędności tworzą parametry termiczne okna a przede wszystkim wartość współczynnika określającego jego przepuszczalność termiczną. Im niższy wskaźnik Uw, tym mniej ciepła ucieka z domu. Trzeba pamiętać, że współczynnik Uw jest wypadkową kilku czynników, takich jak współczynnik przenikania ciepła szyby i ramy, a także np. pole powierzchni szyby, ramy i całego okna. Klienci bardzo często są jednak wprowadzani w błąd, ponieważ współczynnik przenikania ciepła dla szyby jest często podawany jako współczynnik U dla całego okna. Ważne jest aby przed zakupem zapytać sprzedawcę o badania i certyfikaty potwierdzające parametry deklarowane przez producenta. Należy pamiętać, że inwestycja w okna wyróżniające się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej jest inwestycją w przyszłość.

Firma Drutex, wychodząc na przeciw wymaganiom odbiorców w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych okien, poddała swoje okna IGLO 5 oraz IGLO 5 Classic niezależnemu badaniu współczynnika przenikalności cieplnej w instytucie badawczym w Czechach. Uzyskano rewelacyjne wyniki wynoszące odpowiednio:


.okno IGLO 5 z szybą o współczynniku U=0,7 i ramką Swisspacer uzyskało wynik Uw = 0,95 W/(m2 ∙ K)
.okno IGLO 5 Classic z szybą o współczynniku U=0,7 i ramką Swisspacer uzyskało wynik Uw = 0,89 W/(m2 ∙ K)
.okno o współczynniku Uw= 0,99 z zamkniętą roletą uzyskało współczynnik Uw=0,75


Współczynniki przenikalności termicznej badanych okien potwierdziły, że w stosunku do metody obliczeniowej wg normy PN-EN ISO 10077-2 wartości te są lepsze o 27 proc. Ponadprzeciętne wartości cieplne okien zapewniają oszczędność energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie i ponadczasowy komfort cieplny , stanowiąc jednocześnie odpowiedź na współczesne wyzwania ekologii.